WOJCIECH MAŁEK

Wojciech Małek
ur. 1983 w Nisku. Studiował w Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (2005-2007). Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta (2007-2012) na kierunku rzeźba. Dyplom w pracowni profesora Christosa Mandziosa. Praca dyplomowa pt. Autorskie formy przestrzenne została wyróżniona medalem. W latach 2013-2016 zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na stanowisku technik odlewnik. Obecnie jest asystentem w Katedrze Rzeźby. Od 2014 pracuje również w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu jako nauczyciel Rzeźby. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, małą formą rzeźbiarską oraz odlewnictwem artystycznym różnych metali. Od 2008 roku bierze udział w Festiwalu Wysokich Temperatur. W 2019r. otworzył doktorat na rodzimej uczelni.

artist statement
Celem moich dotychczasowych badań artystycznych stała się inwersja surowców z których tworzę realizacje poprzez przełożenie „miękkich materiałów” na odlewy z metali, takich jak: żeliwo, aluminium, brąz. Fascynuje mnie technologia i możliwości, które ona oferuje- a często wbrew której działam – co pozwala mi na twórcze przekraczanie jej granic oraz osiąganie zupełnie nowych efektów twórczych.
W swojej pracy artystycznej działam cyklami. Każdy ze realizowanych przeze mnie cykli wnosi do mojej twórczości coś nowego, co staje się inspiracją do kolejnej serii rzeźb.
Kozioł Ofiarny, Balerina, Portrety, Dreszczyk, czy Wiewiór to obiekty rzeźbiarskie z cyklu Zwidy. Zostały wykonane w technice odlewniczej z aluminium i pomalowane proszkowo. Zwidy mają przywoływać wiele skojarzeń i znaczeń, oraz budować w ten sposób świat fantazji mający źródło w mojej estetyce. Sposób wypowiedzi jaki obrałem w Zwidach zamyka się w czystej abstrakcji. Tym samym – realizacje, które tworzę stają się rodzajem wspomnienia lub zjawiska – które napotykam przypadkiem. Zwidy poruszają wyobraźnię, przywołują skojarzenia sięgające do zamierzchłych czasów we wnętrzu każdego z nas. Wydostają się z najgłębszych zakamarków podświadomości.

Wojciech Małek, Wiewiór,
2018

Wojciech Małek Atramentowy
aluminium 18x63x25cm 2018r.

Wojciech Małek Balerina
aluminium 16x50x22cm 2018r.

Wojciech Małek Dreszczyk
aluminium 28x37x15cm 2018r.

Wojciech Małek Kozioł Ofiarny
aluminium 52x25x32cm 2018r.

Wojciech Małek Portet
aluminium 7z41x23cm 2018r.