MARCIN MICHALAK

Marcin Michalak
ur. 17 kwietnia 1978 w Ostrowie Wielkopolskim
instagram: manusgraph
W latach 2000-2005 studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (2002 – 2003 Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Bratysławie)
Dyplom w pracowni Prof.. Christosa Mandziosa, rec. Prof. Leon Podsiadły
Praca na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu od roku 2006
Od 2016 asystent Prof. Mateusza Dworskiego w pracowni Medalierstwa i Małej Formy Rzeźbiarskiej
Prowadzi zajęcia z Podstaw sztukatorstwa dla I roku rzeźby oraz zajęcia fakultatywne dla wszystkich wydziałów. Twórca i kierownik pracowni Tworzyw sztucznych.

artist statement
Marcin Michalak którego rzeczywistość codzienna i artystyczny warsztat tak dalece wypełnione są niezwykłymi przedmiotami że różnica pomiędzy kategorią zwyczajności a niezwykłością wydaje się zupełnie zatarta i powiedzieć to należy już na wstępie, autor nad utrzymaniem tego stanu rzeczy, niestrudzenie pracuje. Prawdopodobnie dzięki temu że swobodnej dyfuzji pojęć i nieustannym zmianom statusu przedmiotów, Marcin Michalak nie przeszkadza i przyjmuje wobec nich rolę bystrego obserwatora, możemy być świadkami wyłaniania się kolejnych uniwersalnych refleksji, tam gdzie u źródła zdają się stać pozornie mało istotne wycinki otaczającego świata. Wyjątkowa sprawność w balansowaniu pomiędzy przywiązaniem do najdonioślejszych osiągnięć kultury klasycznej i wyraźnym flirtem z postmodernistycznym światem współczesnym, owocuje ciekawym i w gruncie rzeczy bardzo poważnym namysłem, nad korozją kultury i najrozmaitszymi przejawami kryzysu cywilizacyjnego. Witalność myśli twórczej jako antidotum na kryzys zdaję się uobecniać w wielu realizacjach Michalaka w taki sposób że ostatecznie mimo wewnętrznego niepokoju zawartego w semantycznej warstwie prac powracamy do refleksji o przyszłości pokrzepieni.

Kamil Moskowczenko 2016

Marcin Michalak awatar
2016, makijaż

Marcin Michalak beztroska małpa nie dba o ewolucję
2019, brąz

Marcin Michalak jeden
2018, kamień

Marcin Michalak linia graniczna
2021, słup graniczny drewno

Marcin Michalak Ostatnia kropla
2021, tarcza poligonowa, brąz złocony

Marcin Michalak Ostatnia kropla
2021, tarcza poligonowa, brąz złocony, fragment

Marcin Michalak Wenus i bruk czyli o pięknie przy wódce
2015, happening

Marcin Michalak złota myśl
2015, brąz stal silnik elektryczny

Marcin Michalak złota myśl
2015, brąz stal silnik elektryczny, fragment