CORPUS HUMANUM
16.05-10.06.2022 r.
Hol Biblioteki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

W holu Biblioteki Uniwersytetu Medycznego im. Postów Śląskich przy ul. Karola Marcinkowskiego 2-6 we Wrocławiu, trwa wystawa CORPUS HUMANUM.
Na wystawie można zobaczyć realizacje pracowników dydaktycznych oraz studentów wrocławskiej ASP.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy oraz na finisaż, który odbędzie się 9 czerwca o godzinie 13:00 w holu Biblioteki.

CORPUS HUMANUM

Sztuka od zawsze inspiruje się kształtem ciała ludzkiego. Od zawsze było ono obiektem twórczej analizy i źródłem inspiracji.
W praktyce edukacyjnej na uczelniach artystycznych codziennością jest posiłkowanie się pracą modeli (osób pozujących). Podczas tych zajęć staramy się nie ograniczać wyłącznie do powierzchownej obserwacji ale także staramy się poszerzyć przestrzeń analizy plastycznej tego co jest wewnątrz. I jaki ta sfera ma wpływ na wygląd ciała, na jego kinetykę, muskulaturę, dynamikę ruchu, a także predyspozycje psycho-fizyczne. W tym zakresie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu od kilku lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W ramach tej współpracy Katedra rzeźby i Działań Przestrzennych zaprasza Panią dr Bożenę Kurc – Darak z Zakładu Anatomii Prawidłowej do prowadzenia autorskich zajęć z zakresu Podstaw Anatomii przeznaczonych dla studentów kierunku Rzeźba. Zajęcia cieszą się zainteresowaniem także studentów z innych kierunków. Nie ograniczają się one wyłącznie do wykładów teoretycznych, nasi studenci pod okiem Pani doktor odwiedzają także Muzeum Anatomii oraz uczestniczą w warsztatach rysunkowych szkicując wybrane elementy anatomiczne. Następnie na podstawie szkiców wykonują z gliny przeskalowane modele przestrzenne. Kolejnym etapem jest interpretacja wybranego fragmentu anatomicznego w wyniku której często powstają interesujące formy plastyczne.
Wystawa CORPUS HUMANUM w bibliotece (hol) Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jest kolejnym etapem naszej współpracy. Na ekspozycję składają się prace zrealizowane przez studentów zainspirowane współpracą z Panią dr Bożeną Kurc – Darak oraz wybrane prace malarzy i rzeźbiarzy pracujących we wrocławskiej ASP.

Kuratorzy wystawy:
Grzegorz Niemyjski, Roland Grabkowski

współpraca: Michał Wasiak
plakat: Piotr Olejarz
zdjęcia: Roland Grabkowski